NCP5662DS25R4G
DigiKey Part Number
NCP5662DS25R4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP5662DS25R4GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP5662DS25R4G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 2A D2PAK-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2A D2PAK-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP5662DS25R4G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
PSRR
70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
9V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
D2PAK-5
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 2A