NCP508SQ15T1G
DigiKey Part Number
NCP508SQ15T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP508SQ15T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP508SQ15T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP508SQ15T1G
Description
IC REG LINEAR 1.5V 50MA SC-88A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP508SQ15T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1.9 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
7V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 50mA (Typ)