NCP163ASN250T1G
DigiKey Part Number
488-NCP163ASN250T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP163ASN250T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP163ASN250T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP163ASN250T1G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP163ASN250T1G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
91dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.175V @ 250mA