NCP1253BSN65T1G
DigiKey Part Number
488-NCP1253BSN65T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP1253BSN65T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP1253BSN65T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP1253BSN65T1G
Description
IC PWM CTLR OCP AUTO
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Converter Offline Flyback Topology 65kHz 6-TSOP
EDA/CAD Models
NCP1253BSN65T1G Models
Category
Duty Cycle
80%
Manufacturer
onsemi
Frequency - Switching
65kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Fault Protection
Current Limiting, Open Loop, Over Voltage, Short Circuit
Part Status
Active
Control Features
Frequency Control, Soft Start
Output Isolation
Isolated
Operating Temperature
150°C (TJ)
Internal Switch(s)
No
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Topology
Flyback
Supplier Device Package
6-TSOP
Voltage - Start Up
18 V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
8.8V ~ 28V