MC78M15BDT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 4.167
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 571
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MC78M15BDT
DigiKey Part Number
MC78M15BDT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78M15BDT
Description
IC REG LINEAR 15V 500MA DPAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MC78M15BDT Models
PSRR
70dB (120Hz)
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
35V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V