MC78M15ACDTRKG
DigiKey Part Number
488-MC78M15ACDTRKGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-MC78M15ACDTRKGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-MC78M15ACDTRKGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78M15ACDTRKG
Description
IC REG LINEAR 15V 500MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MC78M15ACDTRKG Models
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
70dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Input (Max)
35V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V