MC74HCT14ADTR2G-Q
DigiKey Part Number
488-MC74HCT14ADTR2G-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-MC74HCT14ADTR2G-QCT-ND - Cut Tape (CT)
488-MC74HCT14ADTR2G-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC74HCT14ADTR2G-Q
Description
HEX INVERTER WITH SCHMITT TRIGGE
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP
Category
Current - Quiescent (Max)
1 µA
Mfr
Current - Output High, Low
4mA, 4mA
Series
Input Logic Level - Low
1.2V ~ 1.4V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Logic Level - High
1.9V ~ 2.1V
Part Status
Active
Max Propagation Delay @ V, Max CL
32ns @ 5V, 50pF
Logic Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Circuits
6
Mounting Type
Surface Mount
Number of Inputs
6
Supplier Device Package
14-TSSOP
Features
Schmitt Trigger
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V