MC33275ST-3.3T3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 2.710
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-223 (TO-261)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MC33275ST-3.3T3
DigiKey Part Number
MC33275ST-3.3T3OS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC33275ST-3.3T3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT-223
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MC33275ST-3.3T3 Models
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
13V
Supplier Device Package
SOT-223 (TO-261)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA