MC33275D-3.3R2G
DigiKey Part Number
MC33275D-3.3R2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MC33275D-3.3R2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MC33275D-3.3R2GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC33275D-3.3R2G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
MC33275D-3.3R2G Models
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
13V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA