MBR10100G
DigiKey Part Number
MBR10100GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR10100G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO2202
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Through Hole TO-220-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR10100G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Supplier Device Package
TO-220-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
10A