M74LCX16240DTR2G
DigiKey Part Number
488-M74LCX16240DTR2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-M74LCX16240DTR2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-M74LCX16240DTR2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M74LCX16240DTR2G
Description
IC BUFF 2V/3.6V 48-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element 3-State Output 48-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M74LCX16240DTR2G Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
onsemi
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
2V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)