HGTG10N120BND
DigiKey Part Number
HGTG10N120BND-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HGTG10N120BND
Description
IGBT NPT 1200V 35A TO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
IGBT NPT 1200 V 35 A 298 W Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HGTG10N120BND Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
100 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
23ns/165ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
960V, 10A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
NPT
Reverse Recovery Time (trr)
70 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
35 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 10A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
298 W