FGH4L50T65SQD
DigiKey Part Number
488-FGH4L50T65SQD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH4L50T65SQD
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 268 W Through Hole TO-247-4L
Category
Switching Energy
660µJ (on), 440µJ (off)
Manufacturer
onsemi
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
92 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
22.4ns/162ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 50A, 15Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 50A
Package / Case
TO-247-4
Power - Max
268 W