FGA25N120ANTDTU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
IGBT NPT and Trench 1200 V 50 A 312 W Through Hole TO-3P
FGA25N120ANTDTU
DigiKey Part Number
FGA25N120ANTDTU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGA25N120ANTDTU
Description
IGBT NPT/TRENCH 1200V 50A TO-3P
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
200 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
50ns/190ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
600V, 25A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
NPT and Trench
Reverse Recovery Time (trr)
350 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
90 A
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.65V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
TO-3P
Power - Max
312 W