FFH50US60S-F085 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 454
Diode 600 V 50A Through Hole TO-247-2
Fairchild Field Stop Trench IGBT | Digi-Key Daily
FFH50US60S-F085
DigiKey Part Number
FFH50US60S-F085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFH50US60S-F085
Description
DIODE STANDARD 600V 50A TO2472
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FFH50US60S-F085 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
163 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 600 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tube
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-247-2
Current - Average Rectified (Io)
50A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.69 V @ 50 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)