FCPF400N80ZL1-F154
DigiKey Part Number
488-FCPF400N80ZL1-F154-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCPF400N80ZL1-F154
Description
MOSFET N-CH 800V 11A TO220F-3
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 11A (Tj) 35.7W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2350 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
35.7W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-220F-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
400mOhm @ 5.5A, 10V