FCH190N65F-F085 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 191
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 74
Infineon Technologies
In Stock: 158
In Stock: 162
In Stock: 0
In Stock: 48
In Stock: 695
In Stock: 62
In Stock: 227
IXYS
IXYS
In Stock: 560
N-Channel 650 V 20.6A (Tc) 208W (Tc) Through Hole TO-247-3
Fairchild Field Stop Trench IGBT | Digi-Key Daily
FCH190N65F-F085
DigiKey Part Number
FCH190N65F-F085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH190N65F-F085
Description
MOSFET N-CH 650V 20.6A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FCH190N65F-F085 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
82 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3181 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 27A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA