FAN53600AUC33X is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 5.620
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 6-UFBGA, WLCSP
FAN53600AUC33X
DigiKey Part Number
FAN53600AUC33XTR-ND - Tape & Reel (TR)
FAN53600AUC33XCT-ND - Cut Tape (CT)
FAN53600AUC33XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAN53600AUC33X
Description
IC REG BUCK 3.3V 600MA 6WLCSP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FAN53600AUC33X Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
3MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
6-WLCSP (1.23x0.88)
Voltage - Input (Min)
2.3V