1N5933BG is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 11.322
Datasheet
Zener Diode 22 V 3 W ±5% Through Hole Axial
1N5933BG
DigiKey Part Number
488-1N5933BG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5933BG
Description
DIODE ZENER 22V 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
3.5 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 16.7 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Axial
Power - Max
3 W