OSTVK145250 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Image for OSTVK145250 is not available
OSTVK145250
DigiKey Part Number
OSTVK145250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVK145250
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 5.08MM
Detailed Description
14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 45° Through Hole
Current - UL
15 A
Series
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Features
Mating Flange
Number of Positions
14
Positions Per Level
14
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.161" (4.10mm)
Header Orientation
45°
Insulation Height
0.571" (14.50mm)