OSTVK053150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for OSTVK053150 is not available
OSTVK053150
DigiKey Part Number
OSTVK053150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVK053150
Description
TERM BLOCK HDR 5POS 3.81MM
Detailed Description
5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 45° Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Color
Green
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
5
Contact Material
Brass
Positions Per Level
5
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Pitch
0.150" (3.81mm)
Insulation Height
0.433" (11.00mm)