Image for OSTVF245081 is not available
OSTVF245081
DigiKey Part Number
OSTVF245081-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVF245081
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Header Orientation
90°, Right Angle
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
24
Features
Interlocking (Side)
Positions Per Level
24
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Number of Levels
2
Base Product Number
Pitch
0.200" (5.08mm)