Image for OSTVF165081 is not available
OSTVF165081
DigiKey Part Number
OSTVF165081-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVF165081
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Header Orientation
90°, Right Angle
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
16
Features
Interlocking (Side)
Positions Per Level
8
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Number of Levels
2
Base Product Number
Pitch
0.200" (5.08mm)