Image for OSTVE083150 is not available
OSTVE083150
DigiKey Part Number
OSTVE083150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVE083150
Description
TERM BLOCK HDR 8POS 3.81MM
Detailed Description
8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
On Shore Technology Inc.
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
8
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
8
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.433" (11.00mm)