Image for OSTV7033150 is not available
OSTV7033150
DigiKey Part Number
OSTV7033150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTV7033150
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 3.81MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
3
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Positions Per Level
3
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.150" (3.81mm)