Image for OSTOQ23A151 is not available
OSTOQ23A151
DigiKey Part Number
OSTOQ23A151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTOQ23A151
Description
TERM BLOCK HDR 23POS 7.50MM
Customer Reference
Detailed Description
23 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.295" (7.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Termination Style
Solder
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions
23
Positions Per Level
23
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Number of Levels
1
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Pitch
0.295" (7.50mm)