Image for OSTKR230100 is not available
OSTKR230100
DigiKey Part Number
OSTKR230100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTKR230100
Description
TERM BLOCK PLUG 23POS 5MM
Customer Reference
Detailed Description
23 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Termination Style
Screw
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - AWG
14-26 AWG
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug for Unshrouded Header
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Number of Positions
23
Wire Strip Length
5-6mm
Positions Per Level
23
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Brass
Pitch
0.197" (5.00mm)