OSTKG030080 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Image for OSTKG030080 is not available
OSTKG030080
DigiKey Part Number
OSTKG030080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTKG030080
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 5MM
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Partial Shroud 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Partial Shroud
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
3
Housing Material
Brass
Positions Per Level
3
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Number of Levels
1
Insulation Height
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)