Image for OSTEM11A150 is not available
OSTEM11A150
DigiKey Part Number
OSTEM11A150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTEM11A150
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS 7.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-22 AWG
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
Plug, Female Sockets
Torque - Screw
0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Number of Positions
11
Wire Strip Length
7-8mm
Positions Per Level
11
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Brass
Pitch
0.295" (7.50mm)