ES0800/08DSFB
ES0800/08DSFB
ES0800/08DSFB
DigiKey Part Number
ED2999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ES0800/08DSFB
Description
CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Circuit 0.315" (8.00mm) Eurostyle Terminal Strip Connector Screws
Category
Current Rating (Amps)
15A
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Voltage Rating
300V
Series
Wire Gauge
14-22 AWG
Packaging
Bulk
Top Termination
Screws
Part Status
Active
Bottom Termination
Closed
Terminal Block Type
Eurostyle Terminal Strip
Barrier Type
Enclosed
Number of Circuits
8
Mounting Type
Chassis, Panel
Number of Wire Entries
16
Operating Temperature
-33°C ~ 105°C
Pitch
0.315" (8.00mm)