EDZ1710/18 is available for purchase but is not normally stocked.
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for EDZ1710/18 is not available
EDZ1710/18
DigiKey Part Number
EDZ1710/18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZ1710/18
Description
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM
Detailed Description
18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Free Hanging (In-Line)
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
18
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Positions Per Level
18
Wire Strip Length
7mm
Pitch
0.150" (3.81mm)