EDZ1110/16 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) Free Hanging (In-Line)
EDZ1110/16
EDZ1110/16
EDZ1110/16
DigiKey Part Number
ED1771-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZ1110/16
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM
Detailed Description
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
16
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Positions Per Level
16
Wire Strip Length
7mm
Pitch
0.200" (5.08mm)