EDSTLZ960/10 is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 302
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDSTLZ960/10
DigiKey Part Number
ED1873-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ960/10
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 7.62MM
Detailed Description
Category
Header Orientation
90°, Right Angle
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions
10
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Positions Per Level
10
Insulation Height
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.300" (7.62mm)