EDSTLZ950/10 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ED1825-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EDSTLZ950/10 |
Description | TERM BLOCK HDR 10POS 5.08MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Header Orientation 90°, Right Angle |
Manufacturer On Shore Technology Inc. | Termination Style Solder |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Voltage - UL 300 V |
Part Status Active | Operating Temperature -30°C ~ 105°C |
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) | Housing Material Polyamide (PA), Nylon |
Number of Positions 10 | Contact Tail Length 0.138" (3.50mm) |
Positions Per Level 10 | Insulation Height 0.138" (3.50mm) |
Number of Levels 1 | Base Product Number |
Pitch 0.200" (5.08mm) |