EDSTLZ1550/10
EDSTLZ1550/10
EDSTLZ1550/10
DigiKey Part Number
ED1942-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ1550/10
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Header Orientation
90°, Right Angle
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions
10
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Positions Per Level
10
Insulation Height
0.276" (7.00mm)
Pitch
0.150" (3.81mm)