EDSTL955/20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 182
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Assmann WSW Components
Assmann WSW Components
Amphenol PCD Shenzhen
20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDSTL955/20
DigiKey Part Number
ED1847-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTL955/20
Description
TERM BLOCK HDR 20POS 5MM
Detailed Description
Category
Header Orientation
Vertical
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions
20
Contact Tail Length
0.154" (3.90mm)
Positions Per Level
20
Insulation Height
0.154" (3.90mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (6)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
OSTOQ207150On Shore Technology Inc.0OSTOQ207150-NDkr.9.34933Direct
1755914Phoenix Contact182277-5989-NDkr.42.99000Similar
1758199Phoenix Contact01758199-NDkr.42.99000Similar
A-TB500-OQ20CVAssmann WSW Components0A-TB500-OQ20CV-NDkr.5.97533Similar
A-TB508-OQ20CVAssmann WSW Components0A-TB508-OQ20CV-NDkr.5.16495Similar