EDSTL951/10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 725
Similar
In Stock: 726
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDSTL951/10
DigiKey Part Number
ED2426-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTL951/10
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Header Orientation
90°, Right Angle
Manufacturer
Termination Style
Solder
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
10
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Positions Per Level
10
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Number of Levels
1
Insulation Height
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)