ED1100/12 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line)
ED1100/12
DigiKey Part Number
ED2385-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED1100/12
Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 5MM
Detailed Description
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Positions Per Level
12
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Wire Strip Length
7mm
Insulation Height
1.043" (26.50mm)
Current - UL
15 A