NCV5501DT33G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 11.351
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 10.867
Datasheet
STMicroelectronics
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCV5501DT33G
DigiKey Part Number
NCV5501DT33GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV5501DT33G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA DPAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NCV5501DT33G Models
Category
Current - Supply (Max)
20 mA
Mfr
PSRR
75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
Packaging
Tube
Control Features
Enable
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA