XW4M-16D2-H1DA
DigiKey Part Number
39-XW4M-16D2-H1DA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XW4M-16D2-H1DA
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 3.50MM
Detailed Description
16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
XW4M-16D2-H1DA Models
Category
Current - IEC
8A
Voltage - IEC
160 V
Series
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Positions
16
Contact Mating Finish
Gold
Positions Per Level
8
Number of Levels
2
Pitch
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Solder
Contact Tail Length
0.130" (3.30mm)
Mounting Type
Through Hole
Insulation Height
0.421" (10.70mm)