XW4M-16D1-V1DS
DigiKey Part Number
39-XW4M-16D1-V1DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XW4M-16D1-V1DS
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 3.50MM
Detailed Description
16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
XW4M-16D1-V1DS Models
Category
Current - IEC
8A
Voltage - IEC
160 V
Series
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Positions
16
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
16
Number of Levels
1
Pitch
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.728" (18.50mm)