XW4K-10A1-V1
DigiKey Part Number
39-XW4K-10A1-V1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XW4K-10A1-V1
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.100" (2.54mm) Vertical Surface Mount
Category
Current - UL
6 A
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Voltage - UL
160 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
20-26 AWG
Packaging
Tape & Reel (TR)
Wire Gauge or Range - mm²
0.14 ~ 0.5mm²
Part Status
Active
Color
Black
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-45°C ~ 125°C
Number of Positions
10
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
10
Features
Board Guide, Latches
Number of Levels
1
Wire Strip Length
6mm
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Material
Copper Alloy
Header Orientation
Vertical
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.293" (7.44mm)