XR2A-3201-N
DigiKey Part Number
Z12500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XR2A-3201-N
Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 (2 x 16) Pos DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing Socket Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XR2A-3201-N Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Series
Contact Finish - Post
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Post
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Contact Material - Post
Beryllium Copper
Type
DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions or Pins (Grid)
32 (2 x 16)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Termination Post Length
0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
1 A
Contact Material - Mating
Beryllium Copper
Contact Resistance
20mOhm