V-15-2C26-K
DigiKey Part Number
SW1432-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-15-2C26-K
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NC Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
400gf
Packaging
Bulk
Release Force
80gf
Part Status
Active
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Circuit
SPST-NC
Pretravel
0.047" (1.2mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.016" (0.4mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 600mA (DC)
Overtravel
0.040" (1.0mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Mechanical Life
50,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C