G7L-2A-T-J-CB-AC24
DigiKey Part Number
39-G7L-2A-T-J-CB-AC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7L-2A-T-J-CB-AC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VAC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G7L-2A-T-J-CB-AC24 Models
Category
Features
Test Button
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
3.6 VAC
Mounting Type
Operate Time
30 ms
Coil Voltage
Release Time
30 ms
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
25 A
Contact Material
Silver Alloy
Switching Voltage
250VAC - Max
Approval Agency
CSA, TUV, UR
Load - Max Switching
6250VA
Relay Type
Coil Current
71 mA
Coil Resistance
303 Ohms