G6C-2117P-US-DC12
G6C-2117P-US-DC12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G6C-2117P-US DC12
DigiKey Part Number
39-G6C-2117P-USDC12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6C-2117P-US DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
G6C-2117P-US DC12 Models
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Form
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3040VA, 1000W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA