G6B-1114P-1-US DC12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 1.066
Datasheet
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
G6B-1114P-1-US-DC12
G6B-1114P-1-US-DC12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G6B-1114P-1-US DC12
DigiKey Part Number
39-G6B-1114P-1-USDC12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6B-1114P-1-US DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
G6B-1114P-1-US DC12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1900VA, 625W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA