G6A-274P-ST40-US-DC12
G6A-274P-ST40-US-DC12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G6A-274P-ST40-US DC12
DigiKey Part Number
39-G6A-274P-ST40-USDC12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6A-274P-ST40-US DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G6A-274P-ST40-US DC12 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
3 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Coil Resistance
360 Ohms
Load - Max Switching
500VA, 440W
Base Product Number
Coil Current
33.3 mA