G5NB-1A4-E-DC12
G5NB-1A4-E-DC12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G5NB-1A4-E DC12
DigiKey Part Number
39-G5NB-1A4-EDC12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G5NB-1A4-E DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G5NB-1A4-E DC12 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
CQC, CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA, 150W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA