G4W-2214P-US-HP DC24 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 4.244
Datasheet
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
G4W-2214P-US-HP-DC24
G4W-2214P-US-HP-DC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G4W-2214P-US-HP DC24
DigiKey Part Number
39-G4W-2214P-US-HPDC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G4W-2214P-US-HP DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
G4W-2214P-US-HP DC24 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3750VA, 1875W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
33.3 mA